Sprawdź, co zima robi z Twoją skórą

0

Chłodniejsza pogoda nie jest obojętna skórze. Wpływają na to przede wszystkim dwa czynniki: niska temperatura i niska wilgotność powietrza. Ta kombinacja sprawia, że naskórek ma szczególnie trudne zadanie, by utrzymać odpowiednią równowagę.

Temat wpływu wilgotności powietrza oraz niskiej temperatury na stan skóry był badany przez naukowców od wielu lat. Problemy skórne związane z zimą są dobrze opisane, a powszechnie używanymi terminami jest tzw. winter itch lub pruritus hiemalis czyli w wolnym tłumaczeniu: zimowy świąd. Pierwszy artykuł, w którym warunki meteorologiczne były obserwowane w kontekście problemów skórnych, został opublikowany w 1894 roku.

Od tego czasu przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu pory roku na funkcję bariery skórnej. W dużym skrócie: podczas zimy zaobserwowano spadek lipidów (szczególnie ceramidów) warstwy rogowej naskórka oraz wzrost nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zanotowano także obniżenie nawilżenia skóry, a także wzrost pH i sztywności stratum corneum, równocześnie obserwując niższe poziomy jonów: potasu, sodu, chloru i mleczanowych, czyli składników naturalnego czynnika nawilżającego skóry. Suchość i zwiększona reakcja na drażniące substancje wskazują, że skóra staje się bardziej delikatna i przepuszczalna w okresie zimowym. 

Co ciekawe, badania z wykorzystaniem spektroskopii Ramana zdrowej skóry pokazują, że zmianie ulega jedynie powierzchniowe nawilżenie naskórka. Nie wykazano sezonowej zmienności w głębokości profilu wodnego głębszych warstw. Sugeruje to, że zawartość wody w zewnętrznej wartstwie stratum corneum jest najbardziej podatna na wpływ warunków środowiskowych. To dobra wiadomość, która oznacza, że pielęgnacja i miejscowe zabezpieczenie skóry właściwymi kosmetykami może z powodzeniem zrównoważyć negatywny wpływ tych czynników.

Na jaką pielęgnację zatem postawić w te mroźne dni? Polecam przede wszystkim produkty mocno nawilżające i regenerujące.

Świetnie sprawdzą się kremy z ceramidami, lipidami i składnikami NMF. Warto też zwrócić uwagę

na delikatne oczyszczanie, które zadba o naturalną warstwę ochronną. Szczególnie polecam Ci poniższe produkty:

     

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl