Nocna zmiana. Czyli co robi Twoja skóra, gdy śpisz?

0

Większość z nas narzeka na zbyt mało czasu. Pracujemy do późnych godzin, wieczorami nadrabiamy zaległości w obowiązkach domowych i życiu towarzyskim. Często sen ograniczamy do minimum, traktując go po macoszemu. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że godziny, które spędzasz we śnie to w rzeczywistości jedne z bardziej konstruktywnych chwil Twojego życia? Niektóre obszary naszych mózgów podczas snu pracują najciężej, a skóra najlepiej potrafi się naprawiać i regenerować w nocy. Zaskoczona/y? 

 

Twoja skóra się regeneruje 

Podczas snu skóra przechodzi w system odnowy. Badania naukowe wskazują, że największa „magia” dzieje się pomiędzy godziną 23 a północą. To wtedy swój pik osiąga mitoza komórek skóry. Wytwarzana jest większa ilość kolagenu, wzmożona jest też naprawa DNA komórek. Sprawdzono, że w naskórku podział keratynocytów jest aż 30-krotnie wyższy nocą niż w południe! To nocą zatem nasza skóra potrzebuje najwięcej składników odżywczych, a ich działanie przeciwstarzeniowe ma maksymalny wpływ.

 

Twoja skóra traci więcej wody

Płaszcz lipidowy to naturalna ochrona przed nadmierną utratą wody w naskórku. W nocy skóra produkuje mniej sebum niż w ciągu dnia. Dodatkowo, podczas snu jej temperatura rośnie, pH zaś lekko spada. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do spadku nawilżenia. Dlatego wieczorna pielęgnacja powinna opierać się na treściwych formułach, które nie tylko dostarczą niezbędnych substancji odżywczych, ale również nawilżą i wzmocnią barierę lipidową skóry.

 

Twoja skóra się odpręża 

Nadmierny stres działa negatywnie na cały nasz organizm. Na skórze może objawiać się pojawianiem niedoskonałości i stanów zapalnych, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Podczas snu nasze komórki mogą wreszcie się odprężyć. Poziom stresu spada, tym samym spada ilość wydzielanego kortyzolu we krwi. 

W nocy, gdy śpisz Twoja skóra nie jest narażona na działanie promieniowania UV, zanieczyszczeń, dymu papierosowego i innych negatywnych czynników. Może też odpocząć od makijażu.

 

Ciężka praca

W nocy skóra odpoczywa od stresu oraz szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednocześnie ciężko pracuje. Naprawia szkody wyrządzone w komórkach w poprzedzającym dniu i przygotowuje się do skutecznej ochrony w nadchodzącym. W komórkach zachodzą procesy naprawcze i regeneracyjne. Skóra oczyszcza się z toksyn oraz reguluje. Wzrasta poziom melatoniny oraz antyoksydantów.

W trakcie snu skóra staje się lepiej przepuszczalna i w związku z tym lepiej przyswaja substancje czynne. Zatem na noc najlepiej jest aplikować kosmetyki wysokiej jakości z dużą zawartością składników aktywnych, w tym antyoksydantów. Pomoże to w regeneracji komórek oraz zabezpieczy przed szkodliwymi czynnikami w ciągu dnia.  

 

Jak dzień do nocy

Mechanizmy komórkowe skóry w ciągu dnia i nocy różnią się diametralnie. Odmienna powinna być zatem dzienna i wieczorna pielęgnacja. Na noc sięgaj po treściwe kosmetyki zawierające dużą ilość substancji czynnych o działaniu przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym. Dobre będą produkty oparte na łatwo przyswajalnych przez skórę olejach naturalnych, które odżywiają i wzmacniają barierę lipidową. Świetnie sprawdzą się te zawierające retinol i jego pochodne. Ja szczególnie polecam Ci nasze serum do twarzy na noc Sleep Tight na bazie biofermentu, zielonej kawy i witamin A i E oraz serum antyoksydacyjne Big City Life z witaminami A, E, C i koenzymem Q10. Oba zostały zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie wspomóc wszystkie procesy zachodzące w nocy -  naprawcze, regeneracyjne, ochronne i regulacyjne skóry. Są więc doskonałą kolacją dla Twojej skóry. 

Nie zapominaj też o odpowiednim nawilżeniu. Połącz serum z kwasem hialuronowym lub zaaplikuj na nie swój ulubiony krem nawilżający.

Zanim jednak przystąpisz do wklepywania kremów, olejków i serum upewnij się, że Twoja buzia została dobrze i w odpowiedni sposób oczyszczona. Demakijaż, oczyszczanie właściwe oraz złuszczanie (2-3 razy w tygodniu) to absolutna podstawa! Zadbaj też o odpowiednią długość i jakość Twojego snu. Ułóż się wygodnie, odpręż i pozwól Twoim komórkom działać. Dobranoc :)

 

 

 

Piśmiennictwo

Biological Rhythms in the Skin, Matsui et al., Int J Mol Sci. 2016 Jun; 17(6): 801 

Mitotic activity in the human epidermis., Scheving, L.E., Anat. Rec. 1959, 135, 7–19

The circadian clock in skin: implications for adult stem cells, tissue regeneration, cancer, aging, and immunity, Plikus et al., J Biol Rhythms. 2015 June ; 30(3): 163–182

Therapeutic Implications of the Circadian Clock on Skin Function, Luber et al., J Drugs Dermatol. 2014;13(2):130-134, 

Cues of Fatigue: Effects of Sleep Deprivation on Facial Appearance, Sundelin et al., SLEEP, Vol. 36, No. 9, 2013

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl