Kwas hialuronowy. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

0

 

Dziś na tapet bierzemy składnik, który moim zdaniem powinien być w każdej pielęgnacji. Jest bardzo dobrze przyswajalny przez skórę (nic dziwnego, bo naturalnie występuje w naszej skórze właściwej i nie tylko) i ma niesamowite właściwości wiązania wielkich ilości wody. Mowa oczywiście o kwasie hialuronowym. Dziś wszystko, co trzeba wiedzieć o tym super-składniku!

Z punktu widzenia chemii, kwas hialuronowy to polisacharyd należący do grupy glukozoaminoglikanów (tzw. GAGów). Jest to polimer, czyli długołańcuchowy związek zbudowany z wielokrotnie powtarzających się dwucukrowych fragmentów N-acetylo-D-glukozaminy i kwasu glukuronowego. Kompletna cząsteczka kwasu hialuronowego może osiągnąć nawet 10 000 lub więcej takich par i masę cząstęczkową około 4 milionów Da. Dzięki swojej budowie, potrafi związać gigantyczne ilości wody. Źródła naukowe podają, że 1g kwasu hialuronowego może pomieścić nawet 6 litrów wody! Wow! Aż ciężko to sobie nawet wyobrazić!

Kwas hialuronowy to rezerwuar wody naszej skóry. Zapewnia również odpowiednią przestrzeń zewnątrzkomórkową oraz ułatwia transport rozpuszczonych jonów i innych składników odżywczych. Stanowi również naturalną barierę chroniącą tkanki przed infekcją. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze drastycznie spada, co może przyczyniać się do powstawania zmarszczek i zmniejszać jej elastyczność. Stężenie kwasu hialuronowego w substancji międzykomórkowej również zmienia się sezonowo. Ulega degradacji w wyniku procesów fotostarzenia skóry. Oczywiście miejscowe stosowanie kwasu hialuronowego w pielęgnacji nie wpływa na uzupełnienie jego zasobów w skórze właściwej. Niemniej jednak, jest to świetny sposób by zadbać o nawilżenie i poprawę kondycji naskórka.

Pamiętaj jednak, że kwas hialuronowy kwasowi nierówny. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę wybierając kosmetyki z tym składnikiem? 

 

 

  • Wielkość cząsteczek: kwas hialuronowy to polimer, jego cząsteczki mogą się zatem drastycznie różnić od siebie wielkością. Ta natomiast determinuje głębokość jego penetracji w głąb naskórka. Dla najlepszego efektu nawilżenia wybieraj produkty, które zawierają mieszaninę różnych typów wielkości.

 

  • Skład/forma: kwas hialuronowy może występować w kosmetykach w różnych formach. Najczęściej jest to czysty kwas hialuronowy (INCI: hyaluronic acid) i jego sól sodowa (INCI: sodium hyaluronate), która jest świetnie przyswajalna przez skórę

 

  • Stężenie: jak w przypadku każdego składnika kosmetycznego, by był on skuteczny musi być zastosowany w odpowiednim stężeniu

 

  • Pochodzenie: kwas hialuronowy może być pochodzenia odzwierzęcego (z grzebieni kogucich) lub biotechnologicznego. W przypadku produkcji biotechnologicznej otrzymuje się w pełni wegański surowiec o bardzo dobrych właściwościach i wysokiej czystości. Kwas hialuronowy ma wysoką biokompatybilność i niezwykle niski potencjał alergizujący. Pozyskiwany odzwierzęco może być zanieczyszczony różnymi rodzajami białek, które mogą zaktywować odpowiedź immunologiczną organizmu.

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym, które warto mieć w swojej kosmetyczce:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl