Hydrolaty - za co warto je pokochać

0

 

Hydrolaty to całkowicie naturalne produkty destylacji z parą wodną całych roślin lub ich konkretnych części. Są to wodne roztwory zawierające rozpuszczalne w wodzie składniki roślin oraz koloidalnie zawieszone niewielkie ilości olejków eterycznych (0,02-0,5%). Charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami, które zależą od rodzaju oraz części roślin poddanych destylacji. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są w 100% naturalne.

 

Rozdział mieszanin za pomocą destylacji opiera się na różnej lotności substancji. Dzięki temu, w przeciwieństwie do ekstrakcji, metoda ta pozwala wyodrębniać i rozdzielać mieszaniny składników bez względu na ich rozpuszczalność. Nie będzie miało tu zatem znaczenia, czy dana substancja jest rozpuszczalna w wodzie czy też nie, tu będzie liczyć się jej temperatura wrzenia. Destylacja z parą wodną prowadzona jest z użyciem strumienia nasyconej pary wodnej, co prowadzi do powstania kondensatów dwufazowych. Takie warunki prowadzenia procesu powodują, że dopóki istnieją dwie fazy, to zgodnie z prawem Daltona, mieszanina będzie miała niższą temperaturę wrzenia niż każdy z jej składników osobno, a zatem zawsze niższą niż 100°C. Dzięki temu możliwa staje się destylacja składników, które w wyższych temperaturach ulegają termolizie (rozkładowi termicznemu). Metodę stosuje się głównie do wyodrębniania surowców zielarskich do produkcji leków i kosmetyków oraz olejków eterycznych. W ten sposób otrzymywane są właśnie hydrolaty, które są niczym innym, jak destylatem roślinnym pozostałym po oddzieleniu od nich naturalnych olejków eterycznych. Stanowią zatem niezwykle bogatą mieszaninę składników roślinnych. Najczęściej zawierają witaminy, sole mineralne, fenole, aldehydy, kwasy organiczne, niewielkie pozostałości zawieszonych olejków eterycznych, oraz inne substancje roślinne.

 

Właściwości hydrolatów są różne w zależności od tego z jakiej rośliny lub jej części pochodzą. Zazwyczaj charakteryzują się lekko kwaśnym odczynem, dobrymi właściwościami nawilżającymi oraz mniej lub bardziej przyjemnym zapachem. Są dużo łagodniejsze od odpowiadających im olejków eterycznych, dlatego można je z powodzeniem stosować w formie nierozcieńczonej.

 

Na rynku kosmetycznym najczęściej spotyka się hydrolat z róży damasceńskiej, który silnie nawilża i rozluźnia skórę oraz z kwiatu gorzkiej pomarańczy (neroli) o działaniu relaksującym i lekko ściągającym. Popularny jest również lawendowy, oczarowy, rozmarynowy i miętowy. Gama dostępnych na rynku hydrolatów jest dosyć duża, zatem każdy w zależności od upodobań zapachowych oraz potrzeb skóry może znaleźć coś dla siebie.

 

Rzadziej spotykane hydrolaty to między innymi hydrolat z owoców i kwiatów maliny oraz z różowego kwiatu lotosu. Oba przepięknie pachną i mają wiele dobrych dla naszej skóry właściwości. Oba również mają lekko kwaśne pH (5,5-6,0) dzięki czemu świetnie tonizują. Będą zatem idealnie sprawdzały się w roli toniku, przywracając naturalne pH skóry po każdym jej myciu. Hydrolat malinowy dobrze nawilża, w swoim składzie ma między innymi taniny czyli garbniki roślinne, które regenerują skórę oraz flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym. Będzie zatem idealny szczególnie dla skóry zmęczonej i dojrzałej. Kwiat lotosu znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających i antyoksydacyjnych. Zawiera bowiem bardzo duże ilości flawonoidów. Preparaty na bazie kwiatu lotosu wyrównują koloryt skóry, uelastyczniają ją oraz łagodzą drobne podrażnienia. Kwiat lotosu znany jest również ze swojego pięknego zapachu, dzięki czemu hydrolat z tych kwiatów odświeża i działa relaksująco.

 

Hydrolaty to niezwykle uniwersalne kosmetyki. Są doskonałe w codziennej pielęgnacji skóry. Delikatnie oczyszczają, nawilżają, odżywiają, łagodzą podrażnienia, przywracają skórze jej naturalne pH. Świetnie sprawdzą się w roli mgiełki odświeżającej do twarzy i ciała. Odżywią włosy. Jeśli sami tworzycie własne kosmetyki, to całkowite zastąpienie nimi wody w emulsjach (lub ich dodatek) świetnie podkręci działanie Waszego kremu.

 

Zatem jeśli jeszcze nie stosowaliście hydrolatów, to koniecznie wypróbujcie! Są totalnie do zakochania i to od pierwszego użycia 😊

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl