Dbaj o higienę! Myj pędzle i gąbki do makijażu!

0

 

Odpowiednia pielęgnacja przyborów do makijażu nie tylko zapewnia nam dłuższe ich życie oraz wygodę i precyzję aplikacji. Regularne mycie pędzli i gąbek kosmetycznych to jak się okazuje przede wszystkim nasze zdrowie! Codzienny demakijaż i oczyszczanie naszej skóry to dla większości z nas już oczywistość. I całe szczęście! Bardzo dbamy o to, co nakładamy na twarz, ale czy myślimy o tym czym to nakładamy? Otóż okazuje się, że kobiety bardzo często zapominają lub, co gorsza, nawet nie wiedzą, że odpowiednia higiena przyborów do makijażu jest niezwykle ważna.

Jeśli zatem chcesz cieszyć się gładką cerą, bez wyprysków, trądziku i infekcji, zadbaj przede wszystkim o właściwe i regularne oczyszczanie nie tylko skóry ale również pędzli i gąbek kosmetycznych.

 

Jeśli nadal nie jesteś przekonana i zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu, czytaj dalej. Mam nadzieję, że uda mi się Ciebie przekonać, że właściwe oczyszczanie i pielęgnacja nie tylko skóry ale i wszystkiego, co się z nią styka, to podstawa zdrowej i gładkiej cery.

 

Zastanówmy się zatem na początek, dlaczego regularne mycie pędzli i gąbek do makijażu jest tak niezwykle ważne? Odpowiedź jest zasadniczo prosta, zagrożenie stanowią różnego rodzaju mikroorganizmy. Bogata konsystencja kosmetyków może stanowić odpowiednią pożywkę do wzrostu różnego rodzaju patogenów. Nasze pędzle często zapewniają przy tym wilgotne i ciepłe środowisko, idealne do szybkiego namnażania się mikroorganizmów. Niemyte pędzle i gąbki są zatem naszymi osobistymi szalkami petriego, na których mnożą się miliony drobnoustrojów.

 

Teraz wyobraź sobie, że robiąc makijaż wszystko to, co jest na pędzlu przenosisz na skórę.

 

By to jeszcze lepiej zobrazować, zobacz wyniki badań[1], jakie przeprowadziła firma BioCote, która wysłała do laboratorium zestaw pędzli do pudru i podkładów. Jak opisują, wyniki były szokujące. Zaobserwowali silną kontaminację badanych pędzli, głównie bakteriami Staphylococcus aureus (foto), będącą przyczyną różnych poważnych infekcji skórnych.

Źródło: BioCote [1]

 

Skąd biorą się bakterie na naszych pędzlach? Po pierwsze, używamy ich do naszej skóry, zbieramy nimi zatem nasze sebum, resztki  naskórka, pot, kurz i inne zanieczyszczenia. Po drugie, nakładamy nimi kosmetyk, który już może być zanieczyszczony. Po trzecie, pędzle często przenosimy, kładziemy na różnych powierzchniach, wrzucamy do torebki czy kosmetyczki, trzymamy w łazience, niedaleko toalety. Są więc nieustannie narażone na zanieczyszczenia.

Ponadto, na naszej skórze zawsze znajduje się naturalna mikroflora, czyli korzystne dla nas drobnoustroje stanowiące mikrobiom naszej skóry[2]. Ta natomiast jest unikatowa, bezpieczna dla nas, może za to okazać się szkodliwa dla drugiej osoby.

 

Badania przeprowadzone na kosmetykach ogólnego użytku w salonach kosmetycznych wykazały, że WSZYSTKIE poddane ocenie produkty były zakażone bakteriami, a około 19% z nich dodatkowo grzybami i drożdżami[3]. Streptococcus spp., Pseudomonas spp., Acinetobacter, Bacillus spp., Staphylococcus spp., Escherichia coli, Salmonella, Klebsiella, Citrobacter, Rhodotorula i Candida były dominujące spośród tych wyizolowanych w kosmetykach. Przerażające, prawda?  

 

Znane są również przykłady zakażeń bakteryjnych spowodowanych brudnymi pędzlami. I nie mówię tu o drobnych wypryskach czy trądziku, mówię o poważnych, zagrażających zdrowiu lub nawet życiu infekcjach. Medical Daily opisał przypadek młodej amerykanki, hospitalizowanej z powodu potencjalnie zagrażającej życiu infekcji bakteryjnej[4]. Winowajcą był brudny pędzel do brwi. Choroba okazała się być poważna, gdyż istniało ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji do mózgu lub oczu, co mogłoby skutkować nawet ślepotą. Amerykanka opisała swój przypadek w mediach społecznościowych by podnieść świadomość kobiet, blogerów i makijażystów i uczulić ich do sumiennego czyszczenia przyborów do makijażu. I choć ta historia wydaje się być dość ekstremalna, to jedno jest pewne:

 

CZYŚĆ SWOJE PĘDZLE I GĄBKI DO MAKIJAŻU REGULARNIE.

I nie pożyczaj!  

 

[1] https://www.biocote.com/blog/make-up-brushes-brimming-with-bacteria/

[2] Holland KT, Bojar RA, Am J Clin Dermatol. 2002;3(7):445-9 Cosmetics: what is their influence on the skin microflora? 

[3] Dadashi L., Dehghanzadeh R., Health Promot Perspect. 2016; 6(3): 159–163. Investigating incidence of bacterial and fungal contamination in shared cosmetic kits available in the women beauty salons 

[4] https://www.medicaldaily.com/woman-gets-deadly-bacterial-infection-dirty-makeup-brushes-421151

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl