ABC zimowej pielęgnacji skóry

0

W tym sezonie zima była dla nas do tej pory nad wyraz łaskawa. Jednak to może się w następnych dniach znacząco zmienić. Synoptycy przewidują bowiem drastyczne obniżenie temperatury związane z napływającym do Polski arktycznym mrozem. W takich warunkach niezwykle ważne jest odpowiednie zadbanie i zabezpieczenie skóry przed wysuszeniem, popękaniem i odmrożeniem.

Właściwa pielęgnacja skóry zimą powinna być oparta przede wszystkim na prawidłowym codziennym oczyszczaniu, nawilżaniu i odżywianiu.

Codzienne staranne oczyszczanie skóry jest podstawą prawidłowej pielęgnacji. Skóra jest największym organem naszego ciała i stanowi barierę ochronną dla naszych narządów przed środowiskiem zewnętrznym. Na naszej skórze każdego dnia gromadzi się brud, który składa się głównie z łoju, złuszczonych komórek naskórka, resztek makijażu, kurzu i licznych bakterii. Niewłaściwe oczyszczanie skóry może powodować gromadzenie się brudu w porach, co sprzyja rozwojowi bakterii, a co za tym idzie stanów zapalnych, wyprysków i niedoskonałości. Z drugiej jednak strony, zbyt agresywne i częste oczyszczanie może być przyczyną podrażnień i nadmiernego przesuszania skóry. Ważne zatem, by oczyszczanie przeprowadzać mądrze, zwłaszcza zimą, gdy skóra szczególnie narażona jest na nadmierną utratę wody. Najlepiej wybierać delikatne preparaty, nienaruszające naszej naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Idealnie w tym celu sprawdzą się olejki myjące i żele/pianki bazujące na łagodnych, nieagresywnych substancjach myjących. Zawsze po oczyszczaniu sięgnij po tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH. W tym celu doskonale sprawdzi się również hydrolat.

Odpowiednie nawilżenie skóry zapewnia jej zdrowy wygląd oraz właściwą jędrność i elastyczność. Szczególnie zimą skóra narażona jest na nadmierne wysuszenie, łuszczenie i pękanie. Ważne jest zatem, by nie tylko dostarczać odpowiednią ilość wody do organizmu (od wewnątrz) lecz również stosować preparaty zawierające substancje wiążące wodę na powierzchni oraz w warstwie rogowej naskórka (humektanty), np. glicerynę czy kwas hialuronowy, oraz zapobiegające transepidermalnej ucieczce wody (emolienty). Wyśmienicie sprawdzą się tu kosmetyki na bazie naturalnych nierafinowanych olejów i maseł roślinnych, a szczególnie masła shea i oleju konopnego. Nieprawdą jest, że zimą nie powinno stosować się kremów nawilżających. Warto jednak by był on bardziej treściwy niż ten, który stosujesz latem. Nie powinnaś również nakładać go tuż przed wyjściem na mróz, najlepiej odczekaj kilka minut by całość dobrze się wchłonęła, a woda odparowała. Lekkie oleje, a zwłaszcza sera na bazie olejów stanowią bardzo dobre wykończenie codziennej pielęgnacji twarzy. W przypadku mocno przesuszonej skóry, produkty te warto nakładać na krem nawilżający. W ten sposób będą stanowić dodatkową ochronę skóry przed nadmierną utratą wody i popękaniem. 

Nieodżywiona skóra jest wiotka, przesuszona, cienka i poszarzała oraz szczególnie narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. By zachować promienny wygląd, również zimą, należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy substancji odżywczych od wewnątrz, jak i prawidłową pielęgnację od zewnątrz. Pożądane są kosmetyki bogate w substancje odżywcze. Do ciała idealnie sprawdzą się preparaty na bazie nierafinowanego masła shea, oleju konopnego czy oleju makadamia. Do twarzy odpowiednie będą kremy oraz sera zawierające dużą ilość substancji aktywnych, jak witaminy A, E, C czy koenzym Q10. Substancje te zadbają o prawidłowe odżywienie, zdrowie i promienny wygląd naszej cery.

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym punktem w pielęgnacji naszej skóry jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W okresie zimowym szczególnie narażeni jesteśmy na działanie niskich temperatur oraz wysoki poziom zanieczyszczeń (smog). Do tego dochodzi ciepłe i przesuszone od centralnego ogrzewania powietrze w pomieszczeniach oraz częste i duże zmiany temperatur (gdy wychodzimy na zewnątrz czy wchodzimy do pomieszczenia). Dlatego obok nawilżenia i odżywienia niezwykle ważna jest również prawidłowa ochrona naszej skóry. Taką ochronę zapewnią nam przede wszystkim antyoksydanty, które zneutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, czyli aktywnych form tlenu. Niezwykle skutecznymi przeciwutleniaczami są wspomniane wcześniej witaminy A, E i C, karotenoidy oraz koenzym Q10. Warto zadbać również o skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, stosując kosmetyki z filtrem. Negatywny wpływ czynników zewnętrznych (niszczące działanie promieni UV oraz reakcje utleniania związane z obecnością wolnych rodników) to jedna z głównych przyczyn starzenia się naszej skóry (obok tzw. starzenia chronologicznego, wynikającego z mechanizmów wrodzonych). Warto zatem zadbać o prawidłową ochronę naszej cery, by dłużej cieszyć się jej młodzieńczym wyglądem. 

 

Powyższe punkty, to tylko najważniejsze kroki prawidłowej codziennej pielęgnacji kosmetycznej. Pamiętajcie, że wygląd naszej skóry związany jest z dużo większą liczbą czynników i jest wypadkową ogólnej kondycji naszego organizmu. Warto zatem zadbać nie tylko o prawidłową pielęgnację kosmetyczną, lecz również o odpowiednio zbilansowaną dietę, należyte nawodnienie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne naszego ciała i umysłu.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl