Po pierwsze ochrona przed oksydacją

0

 

Starzenie się to wynik różnorodnych procesów związanych z upływem czasu oraz negatywnym działaniem środowiska na skórę. Liczne zmarszczki oraz utrata jędrności i elastyczności to rezultat nagromadzenia metabolicznych uszkodzeń oksydacyjnych w mikrostrukturze skóry oraz negatywnego wpływu czynników środowiska zewnętrznego[1]. Oczywiście czasu nie da się zatrzymać. Skóra, jak każdy inny organ naszego ciała będzie się więc starzeć w wyniku mechanizmów wrodzonych (starzenie chronologiczne) związanych z wiekiem lub poziomem hormonów w organizmie [2]. Jednak w przeciwieństwie do innych organów

 

skóra jest nieustannie narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym,

 

a tym samym na działanie wielu szkodliwych czynników środowiskowych, jak promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia powietrza.

 

W efekcie, procesy starzenia skóry najczęściej zachodzą szybciej i są łatwiej zauważalne w stosunku do pozostałych narządów naszego ciała. 

 

Starzenie się skóry związane z upływem czasu (wewnątrzpochodne) oraz negatywnym wpływem czynników środowiskowych (zewnątrzpochodne) to dwa procesy mające wspólne szlaki biochemiczne i molekularne. Między innymi spowodowane są uszkodzeniami na poziomie DNA mitochondrialnego, rozkładem białek matrix oraz lipidów błony komórkowej [3]. Nasza skóra jest zatem nieustannie narażona na wewnętrzne i zewnętrzne uszkodzenia, które w efekcie powodują powstawanie defektów w matrix zewnątrzkomórkowej oraz mutacje i delecje w mtDNA. Młoda i zdrowa skóra szybko ulega regeneracji. Starsza natomiast posiada mniejszą zdolność i efektywność w uruchamianiu procesów naprawczych. W efekcie skóra traci swą jędrność i elastyczność, zmniejsza się również ilość włókien kolagenowych w skórze właściwej, obniżona zostaje aktywność i synteza fibroblastów, tworzą się zmarszczki i bruzdy, skóra staje się cienka, blada i odwodniona [4].

 

Dlatego niezwykle ważne jest chronienie skóry przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Należy skórę zabezpieczać przed promieniowaniem UV stosując kosmetyki z filtrem oraz chronić ją przed działaniem czynników utleniających tzw. wolnych rodników, stosując preparaty zawierające wysokie stężenia antyoksydantów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób mieszkających w dużych miastach, narażonych na codzienne oddziaływanie w środowisku zanieczyszczonym spalinami, smogiem czy dymem papierosowym. 

 

Najlepszym i całościowym sposobem ochrony skóry przed skutkami procesów starzenia są działania łączące opóźnianie zarówno wewnątrzpochodnego (chronologicznego), jak i zewnątrzpochodnego starzenia się skóry.

 

Idealnym rozwiązaniem będzie zatem stosowanie preparatów zawierających w swym składzie nie tylko substancje aktywne o działaniu odmładzającym, wspomagającym syntezę kolagenu i nawilżającym, lecz również wzbogacone o przeciwutleniacze wykazujące wysoką i skuteczną ochronę komórki przed czynnikami środowiskowymi.

 

Nasze serum antyoksydacyjne Big City Life  to starannie dobrane substancje o wysokim działaniu antyoksydacyjnym połączone z najwyższej jakości olejami naturalnymi wykazującymi działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i nawilżające.

 

Podstawą serum są trzy oleje: niezwykle cenny nierafinowany olej z dzikiej róży, niespotykany bioferment z oleju rzepakowego (Saccharomyces/Rapeseed ferment filtrate) oraz kojący nierafinowany olej szafranowy

 

Olej rzepakowy jest wspaniałym źródłem kwasów omega 3 i 6 oraz antyoksydantów w tym witaminy E. Jest również olejem o świetnych właściwościach nawilżających i przeciwzapalnych. Fermentacja oleju za pomocą drożdży Saccharomyces cerevisiae powoduje hydrolizę niektórych wiązań przez co składniki odżywcze stają się znacznie lepiej przyswajalne przez skórę. Sfermentowany olej szybciej się wchłania, łatwiej wnika i w efekcie głębiej penetruje. Wykazuje silne działanie nawilżające, rozjaśniające i odmładzające. Produkty fermentacji drożdży to sekret nieskazitelnej, porcelanowej skóry koreańskich kobiet.

 

Olej z dzikiej róży jest znany ze swoich niesamowitych właściwości odmładzających i nawilżających, stąd nazywany jest olejem młodości. Olej ten głęboko penetruje skórę, odżywia ją oraz poprawia jej elastyczność. Jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, witaminy (w szczególności C i E) oraz minerały.

 

Olej szafranowy jest olejem o wysokim stężeniu kwasu linolowego oraz witaminy E. Ma działanie kojące, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Wygładza zmarszczki, pozostawia skórę gładką i elastyczną, nie zatykając przy tym porów.

 

Serum Big City Life zostało wzbogacone o szereg antyoksydantów umożliwiających skuteczną ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników. W składzie znajdziemy koenzym Q10 oraz witaminy E, C, A.

 

Zastosowane witaminy zostały dobrane w taki sposób, aby wykazywały synergizm działania czyli potęgowały swoje dobroczynne właściwości. Witaminy E, C i A to występujące w naturalnych mechanizmach obronnych skóry przeciwutleniacze wykazujące wysokie działanie przeciwrodnikowe. Witamina E nie bez przyczyny jest nazywana witaminą młodości. Jej cząsteczki bardzo łatwo przenikają przez naskórek i umiejscawiają się w błonach komórkowych i tkance tłuszczowej gdzie neutralizują szkodliwe wolne rodniki, zarówno te lipofilowe w lipidowych warstwach cementu międzykomórkowego, jak i hydrofilowe na granicy faz wodno-lipidowej. Jest to możliwe dzięki tzw. amfifilowej budowie cząsteczki tokoferolu – długi łańcuch węglowodorowy ma charakter hydrofobowy, zaś grupa hydroksylowa w pierścieniu aromatycznym nadaje „głowie” charakter hydrofilowy. W wyniku neutralizacji wolnego rodnika przez cząsteczkę witaminy E, powstaje niegroźny rodnik tokoferylowy, który jest następnie regenerowany i z powrotem przekształcany w aktywną formę z pomocą witaminy C.

 

Obok działania antyoksydacyjnego witaminy wykazują również działanie aktywne.

 

Witamina A wpływa na biosyntezę kolagenu, poprawia elastyczność skóry poprzez odbudowę włókien elastyny, zatrzymuje wodę w skórze, nadaje jej gładkość oraz pobudza do produkcji większej ilości białek naskórkowych [5]. Witamina E wspomaga regenerację skóry uszkodzonej, poprawia ukrwienie, wzmacnia tkankę łączną, zapobiega powstawaniu podrażnień oraz pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i trądziku [6]. Witamina C wykazuje działanie złuszczające i rozjaśniające, współdziała w biosyntezie kolagenu, stymuluje przenikanie substancji odżywczych ze skóry do krwi, pozytywnie wpływa na sprężystość i elastyczność skóry przyspieszając syntezę białek pełniących funkcję rusztowania [7].

 

Dostarczanie witaminy C skórze jest szczególnie istotne w przypadku osób palących.

 

Dym papierosowy zawiera m. in. akroleinę, która reaguje z witaminą C i w efekcie usuwa ją z organizmu. Niedobór kwasu L-askorbinowego zaburza syntezę 4-hydroksyproliny, a w konsekwencji syntezę kolagenu, co prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry [6].

 

Użyta w serum Big City Life witamina C to najnowsza i najbardziej stabilna, olejowa forma witaminy C, tetraizopalmitynian askorbylu, która wykazuje bardzo dobre powinowactwo do warstwy lipidowej skóry i nie powoduje jej podrażnień ani łuszczenia. 

 

Kolejnym składnikiem serum antyoksydacyjnego jest koenzym Q10, ubichinon, często nazywany również witaminą Q ze względu na jego niezbędność w funkcjonowaniu komórek. Jest to substancja naturalnie występująca w skórze. Niestety z wiekiem stężenie koenzymu Q10 w komórkach znacząco spada i dlatego konieczne staje się dostarczanie go z zewnątrz. Ubichinon jest doskonałym zmiataczem wolnych rodników, wpływa na metabolizm komórkowy, dotleniając komórki [6], działa przeciwko promieniowaniu UV, chroni witaminę E oraz wykazuje działanie odmładzające i wygładzające [8].

 

[1] Sonti S. et al., Int J Cosmet Sci. 2013 Apr; 35(2): 156–162 Efficacy of a Novel Treatment Serum in the Improvement of Photodamaged Skin

[2] Zegarska B., Woźniak M., Gerontologia Polska 2006, tom 14, nr 4 Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry

[3] Fischer GJ, Cutis. 2005 Feb;75(2 Suppl):5-8; discussion 8-9 The pathophysiology of photoaging of the skin.

[4] Fenske NA, Lober CW, J Am Acad Dermatol. 1986 Oct;15(4 Pt 1):571-85, Structural and functional changes of normal aging skin.

[5] Kang S. et al., The Journal of Investigative Dermatology, Vol. 105. No. 4 Oct 1995 Application of Retinol to Human Skin In Vivo Induces Epidermal Hyperplasia and Cellular Retinoid Binding Proteins Characteristic of Retinoic Acid but Without Measurable Retinoic Acid Levels or Irritation

[6] M. Molski „Chemia piękna” Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2011

[7] Phillips CL et al., J Invest Dermatol. 1994 Aug;103(2):228-32. Effects of ascorbic acid on proliferation and collagen synthesis in relation to the donor age of human dermal fibroblasts.

[8] Schroeder G. et al., Kosmetyki – chemia dla ciała, Cursiva 2011

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl